Народни музеј је правим богатством духовне и материјалне културе Словака који живе у Војводини.
Збирке Музеја чувају предмете домаће израде, занатства, народне одеће али и богату архиву.
Већина предмета у Музеју датира из друге половине 19. века и почетка 20. века. Због тога што је простор Музеја тесан, одлучили смо се за уређење интеријера и народну ношњу.
Инвентар собе у првој половини 19. века чине: кревет, сто, клупе, ретко столице, онда ковчег или орман, чивилук. Већ од друге половине 19. века део интеријера била је једнокрилни или двокрилни орман, коју је обично невеста доносила у мираз. Ред фарбаних тањира, који су красили зидове сеоских соба и кухиња давао је коначну слику интеријера.
Велики број намештаја се у то време богато и шаролико украшавао, већином орнаментима биљака, али и животињским мотивима са нацртаним петлом или птицом и са исписаном годином производње и именом власника.
Одећа досељених Словака је била доста скромна. Само постепено, како су се мењали социјално-економски услови, мењала се и одећа и ношња. На сам изглед словачке народне ношње, осим промена у економској ситуацији и друштвеним односима, имали су утицај и следећи фактори: ношње из крајева из којих је потицала већина досељеника, онда утицај суседа – других народа, утицај насеља и градова… Збир ових утицаја ствара нову специфичну ношњу Словака у Војводини, на којој се задржавају архаични елементи у основним деловима одеће, али која је означена модернизацијом.
Свој врхунац у развоју, у богатству и разноликости, словачка народна ношња достиже у првој деценији 20. века.