Етнолошка збирка садржи предмете који се односе на материјалну и духовну културу Словака у Војводини. У збирци се налазе предмети за домаћинство, интеријерни текстил и делови народне ношње. У етнолошкој и културно-историјској збирци доминирају предмети из Бачке, али постоје и предмети из целе Војводине.
Већина предмета из музејског фонда датира из друге половине 19. и са почетка 20. века. Музејска збирка садржи низ ретких предмета. Најстарији предмет у музеју је сврдло са дрвеном дршком, које датира из 1783. године и потиче из Бачког Петровца.
Сврдло из 1783. године, инв. бр. 320
Етнографска збирка Музеја војвођанских Словака
Домаћа радиност војвођанских Словака била је карактеристична и за мушкарце и за жене. Конкретно, код Словака је било развијено узгајање и прерада конопље за властито домаћинство, али и за продају. Предење и ткање конопљиних влакана од којих су израђивани пешкири, столњаци, предмети за одевање, прекривачи или џакови, представљало је традицију у сваком домаћинству. Домаћице би обезбедиле текстил за своје домаћинство и чланове породице, а остатак производа би продавале на пијаци.
У етнолошкој збирци се налазе оглавља (чепјеци) из периода од 1840. до 1880. године, која представљају ретке примерке у музејима у Србији уопште. Занимљиви су по свом изгледу и начину производње.
Капица, инв. бр. 400
Етнолошка збирка Музеја војвођанских Словака
Летимичан поглед на етнолошку збирку Музеја војвођанских Словака пружа нам основне информације које би требало да подстакну на проучавање истраживаче, студенте и све зантересоване за културну историју војвођанских Словака.
Тренутно је у току поступак дигитализације збирке, што ће олакшати њено претраживање и коришћење.