Zbirke
Osnovnom obavezom muzeja je čuvati za buduće generacije kolekcije predmeta i koristiti ih za razvoj i proširenje znanja na osnovu proučavanja, vaspitno-obrazovnih aktivnosti, stalnih ekspozicija, privremenih izložbi i drugim naučnim aktivnostima. Ove aktivnosti moraju da budu u skladu sa definisanom linijom i vaspitno-obrazovnim smerom muzeja. Ne smeju da ugrožavaju kvalitet zbirki, niti normalno staranje o njima. Muzeji moraju da budu svesni činjenice, da izlaganje kolekcionarskih predmeta bez izjave o poreklu može da se tretira kao zaobilaženje zabrane nezakonite trgovine kulturnim dobrima. Muzeji moraju obezbediti, da informacije, objavljene u medijima, budu tačne, istinite, objektivne i naučno podržane (Etički kodeks Međunarodnog saveta muzeja – ICOM. Za potrebe ovog kodeksa, je termin ”upravni organ” korišćen za sve, koji učestvuju u upravi, finansiranju, formiranju ciljeva i namera muzeja i njegove uprave, npr. Ministarstvo, opština, teritorijalna jedinica, upravni odbor, udruženje i sl.; iz engleskog originala ICOM. Code of Ethics for Museums prevela u slovački jezik PhDp. Beata Havelska. Profesionalno uredništvo: kabinet muzeologije SNM – Narodni muzejski centar.
Do devedesetih godina 20 veka muzejska zbirka je povećana na otprilike 4000 predmeta, fotografija, dokumenata, mapa, knjiga i drugih stvari koje se tiču slovačke etničke pripadnosti u Vojvodini, od kojih su pojedine vrlo retke.
Većina predmeta iz kolekcije datira iz druge polovine 19. veka i početka 20. veka.
U etnografskoj i istorijskoj zbirci dominiraju predmeti iz Bačke.
U zbirci fotografija su zastupljena skoro sva sela i gradovi u Vojvodini, u kojima žive Slovaci (ali i Slovaci koji žive u Rumuniji i Bugarskoj).
autor teksta:
Miroslava Blažić