2004 - Izložba slovačke narodne nošnje
Narodni muzej je pravim bogatstvom duhovne i materijalne kulture Slovaka koji žive u Vojvodini.
Zbirke Muzeja čuvaju predmete domaće izrade, zanatstva, narodne odeće ali i bogatu arhivu.
Većina predmeta u Muzeju datira iz druge polovine 19. veka i početka 20. veka. Zbog toga što je prostor Muzeja tesan, odlučili smo se za uređenje interijera i narodnu nošnju.
Inventar sobe u prvoj polovini 19. veka čine: krevet, sto, klupe, retko stolice, onda kovčeg ili orman, čiviluk. Već od druge polovine 19. veka deo interijera bila je jednokrilni ili dvokrilni orman, koju je obično nevesta donosila u miraz. Red farbanih tanjira, koji su krasili zidove seoskih soba i kuhinja davao je konačnu sliku interijera.
Veliki broj nameštaja se u to vreme bogato i šaroliko ukrašavao, većinom ornamentima biljaka, ali i životinjskim motivima sa nacrtanim petlom ili pticom i sa ispisanom godinom proizvodnje i imenom vlasnika.
Odeća doseljenih Slovaka je bila dosta skromna. Samo postepeno, kako su se menjali socijalno-ekonomski uslovi, menjala se i odeća i nošnja. Na sam izgled slovačke narodne nošnje, osim promena u ekonomskoj situaciji i društvenim odnosima, imali su uticaj i sledeći faktori: nošnje iz krajeva iz kojih je poticala većina doseljenika, onda uticaj suseda – drugih naroda, uticaj naselja i gradova… Zbir ovih uticaja stvara novu specifičnu nošnju Slovaka u Vojvodini, na kojoj se zadržavaju arhaični elementi u osnovnim delovima odeće, ali koja je označena modernizacijom.
Svoj vrhunac u razvoju, u bogatstvu i raznolikosti, slovačka narodna nošnja dostiže u prvoj deceniji 20. veka.